אחד הדברים המרגשים ביותר בחיינו הוא לראות כיצד הפעוט מתחיל ללכת. לאחר שלב ניסיונות העמידה והצעדים הראשונים המהוססים, לפתע התינוק מתחיל לצעוד ברחבי הבית וחוקר את העולם בעודו צועד על שתי רגליו. כאשר הפעוט מתחיל ללכת עליכם לרכוש עבורו נעלי ילדים, כדאי לדעת כי ישנם דגמים של נעליים המיועדות לשלב טרום ההליכה ונעליים הנקראות צעד ראשון ומיועדות לתינוקות שצועדים כבר באופן עצמאי לפחות 20 צעדים רצופים.


שלב תחילת ההליכה, האם צריך כבר לחפש נעליים?


מומחים רבים טוענים כי יש לאפשר לתינוק ללכת יחף כמה שיותר זמן ולהתנסות בצעידה על משטחים שונים, בבית ובחוץ. עם זאת, יש לא מעט סכנות האורבות בחוץ כמו זכוכיות, אבנים חדות, משטח לוהט בגלל השמש, שלוליות, מסמרים וכדומה. לכן, כל עוד התינוק הולך בעיקר בבית וכף רגלו אינו זקוקה להגנה מומלץ לאפשר לו ללכת יחף, כאשר הוא מתחיל ללכת בחוץ עלינו לספק הגנה לכף רגלו.


כדאי לדעת כי בכף רגלו של הפעוט אין עדיין קשת אורכית, זו מתפתחת בגיל 4-5 שנים. כף הרגל העדינה של הפעוט מאופיינת ברקמה שומנית וברכות, יש בה 25 עצמות קטנות וקיימים מרווחים גדולים בין עצמות כף הרגל.


בשלב תחילת ההליכה מומלץ לרכוש עבור התינוק שלכם נעלי טרום הליכה המאופיינות בסוליה גמישה ובולמת זעזועים, משקל קל ככל האפשר, רפידה אנטומית, חומרים טבעיים, סופגי זיעה ונושמים, וכדאי לרכוש נעליים עם סקוטשים לסגירה נוחה ומהירה. אם הילד כבר צועד במרץ ובאופן עצמאי עלינו לרכוש עבורו נעלי צעד ראשון באיכות גבוהה, הנעליים מספקות הגנה יעילה וחשובה לכף רגלו ומסייעות להתפתחות טבעית וטובה של כפות רגליו ולכישורי ההליכה שלו.


לאילו פרטים חשוב לשים לב כאשר בוחרים נעלי ילדים ?


כאשר מגיע הזמן הנכון לרכוש נעלי ילדים לפעוט שהחל ללכת חשוב להגיע לחנות המתמחה בנעלי ילדים, מומלץ למדוד נעלי ילדים בשעות אחה"צ כאשר הפעוט ערני ורגוע. כף הרגל מתרחבת מעט במהלך היום וזו הסיבה שכדאי למדוד את הנעליים בשעות אחה"צ. עליכם לשים לב לפרטים הבאים כאשר רוכשים נעלי טרום הליכה ונעלי צעד ראשון:


מידה נכונה - בחנות המתמחה בנעלי ילדים יש סרגלי מדידה, כדאי לבקש עזרה מהמוכרת על מנת לרכוש נעליים במידה הנכונה, עם מרווח של עד 10 מ"מ מקצה האצבעות ועד לקצה הנעל. חשוב להדגיש כי מידה לא נכונה של נעליים עשויה להקשות על הפעוט ללכת ולגרום להחלשת השרירים וליציבה לא נכונה. כמו כן, יש לשים לב שהסוליה שטוחה וללא קשתות, שהסוליה מעט מחוספסת לשיפור החיכוך, לאחיזה טובה ולמניעת החלקה, ויש לבדוק כי הנעל אינה צרה או רחבה מדי.


נוחות - חשוב לוודא כי הנעליים נוחות ומתאימות לכף רגלו של הפעוט, יש לבדוק כי אצבעות כף הרגל ישרות ולא מקופלות וכי הילד מסוגל לנוע בחופשיות ואינו מתלונן או אינכם רואים סימנים למצוקה בגלל נעל שאינה נוחה.


משקל - נעלי ילדים חייבות להיות קלות ככל האפשר, יש להקפיד על כך אחרת הפעוט יתקשה ללכת וחוויית ההליכה עשויה להוות סבל עבורו.


גמישות - חשוב לכופף את הנעל ולוודא כי הסוליה גמישה, כדאי לוודא שגם הנעל רכה, לכן מומלץ לרכוש נעליים מעור רך, יש לבדוק כי יש לרגל חופש תנועה בתוך הנעל. סוליה איכותית תומכת בתנועת ההליכה, מבטיחה יציבה מושלמת ומגנה על כף הרגל.


יציבה - חשוב לעודד את הפעוט לצעוד כמה צעדים בחנות ולוודא כי הנעל מעניקה לו את היציבה והתמיכה הנדרשות בזמן עמידה והליכה.


אוורור - חשוב לרכוש נעלי ילדים איכותיות העשויות מחומרים טבעיים ונושמים כדי לוודא כי כף הרגל זוכה לאוורור יעיל, כמו כן כדאי לבדוק כי יש בנעל חומרים סופגי זיעה, במיוחד כאשר קונים נעליים בקיץ.


רפידה - חשוב לבדוק את איכות הרפידה הפנימית כדי למנוע עייפות של הרגל בעמידה ובהליכה. מומלץ לרכוש דגם של נעלי ילדים עם רפידה אנטומית מעור או מחומר איכותי אחר.


סגירת הנעל - כאשר רוכשים נעלי ילדים עם סקוטש יש לבדוק כי הסקוטש איכותי ועמיד, לא ארוך מדי, נסגר בקלות וחזק ואינו מפריע לילד לצעוד בבטחה.


עיצוב - רכישת נעלי טרום הליכה וצעד ראשון הם חוויה להורים הנרגשים, לאחר בחירת המידה הנכונה אפשר לחפש את העיצוב המתאים לטעם האישי שלכם, כיום יש מגוון דגמים איכותיים של נעלי צעד ראשון וטרום הליכה בשלל עיצובים מרהיבים ומדליקים.

הצצה מהירה