כאשר הפעוט שלכם מתחיל ללכת הגיע הזמן לבקר בחנות נעליים המתמחה בנעלי ילדים. יש בשוק מגוון דגמים של נעלי ילדים ממותגים מוכרים ומובילים, בשלל עיצובים מרהיבים. אמנם, כדאי לעודד את הפעוט ללכת יחף ככל האפשר, אך כאשר הוא מתחיל לעמוד לצעוד את צעדיו הראשונים יש לרכוש עבורו נעלי טרום הליכה כדי להגן על כפות רגליו העדינות, וכאשר הוא כבר הולך עצמאית יש לרכוש עבורו נעליים מתאימות.


מומלץ לרכוש לפעוט נעליים כאשר הוא הולך לבד וכבר אינו מחזיק בחפצים שונים כמו שולחן כדי לצעוד. עם זאת, בחורף הרצפה עשויה להיות קרה לכן כדאי לרכוש עבורו נעלי טרום הליכה שהן מעין שילוב בין גרב לנעל, יש להן סוליה דקה וגמישה, והן מדמות את ההליכה היחפה. תינוקות שנולדו בקיץ יכולים לעמוד וללכת יחפים, כאשר יוצאים החוצה יש סכנות כמו זכוכיות ומסמרים, משטח לוהט מחום, אבנים חדות וקוצים, לכן כדאי שהפעוט ינעל נעל שתגן עליו מפני פציעות ותסייע לו גם באחיזה טובה בקרקע.


נעלי צעד ראשון יש לרכוש לפעוט שכף רגלו הגיעה למידה 19-22, יש מגוון דגמים של נעליים, ביניהם נעליים סגורות הנחשבות למומלצות, אך בגלל האקלים החם בישראל ניתן לרכוש לפעוט סנדלים באיכות גבוהה כדי שהוא לא יזיע וכף רגלו תהיה מאווררת. חשוב לציין כי נעל ראשונה נועדה להגן על כף הרגל של הפעוט ולסייע לו ללכת. הסוליה של הנעל חייבת להיות שטוחה וגמישה, עם חספוס קל לשיפור האחיזה במשטח. חשוב לוודא כי הנעל עשויה מחומרים טבעיים, סופגי זיעה ונושמים כדי שכף הרגל תהיה מאווררת והפעוט לא יזיע בנעל.


כאשר כף רגלו של הפעוט מגיעה למידה 21-26 יש לרכוש עבורו נעלי צעד שני, הנעליים קשיחות וכבדות יותר, תפקידן לשפר את היציבה, לתמוך בקרסול ולסייע לילד לרוץ ולהשתולל בבטחה.


מהו השוני בין שלושת סוגי הנעליים?


חשוב לדעת כי נעלי טרום הליכה הן רכות ועשויות מחומרים טבעיים, תפקידן להגן על כף הרגל והן מדמות את ההליכה היחפה על מנת שכף הרגל, היציבה וההליכה יתפתחו באופן טבעי וללא הפרעה. כאשר הפעוט מתחיל ללכת לפחות 20 צעדים רצוף יש לרכוש עבורו נעלי צעד ראשונה, יש לבחור נעליים רכות עם סוליה גמישה שניתן לכופף בקלות לכל הכיוונים, גם באלכסון. מאחר וכל 3-4 חודשים יש לרכוש עבור הפעוט נעל חדשה, כדאי לקנות נעליי ילדים עם מרווח של כ-10 מ"מ מקצה האצבעות ועד לקצה הנעל, חשוב לציין כי הרגל גדלה במהירות לכן חשוב לבדוק אחת לכמה שבועות האם הנעל עדיין מתאימה לכף רגלו של הפעוט.


כאמור, כאשר כף רגלו של הפעוט מגיעה למידה 21-26 יש להחליף את הנעל לדגם של צעד שני, דגמים אלה גסים יותר בהשוואה לנעל הראשונה, אפשר לקנות נעל עם שרוכים או עם סקוטשים. נעלי צעד שני יכולות להיות גבוהות או נמוכות, יש גם סנדלים ומגפיים, חשוב לקנות נעל במידה מתאימה וכדאי לתת לפעוט להסתובב עם הנעל כמה דקות בחנות לפני שמקבלים החלטה איזה נעל לקנות עבורו.


מהם הפרמטרים לפיהם נחליט איזה סוג נעל מתאים לשלב ההליכה של הילד שלנו?


מומלץ לקנות נעלי ילדים רק בחנות מקצועית המתמחה בכך, צוות החנות מנוסה ויכול להסביר לכם איזה נעל מתאימה לפעוט שלכם שהחל ללכת. לכל ילד יש כף רגל מעט שונה, לכן חשוב לקנות נעל במידה מתאימה למבנה האנטומי של הרגל, אך גם בהתאם לשלב ההתפתחותי שלו ויכולת ההליכה שרכש עד כה.


אם הילד רק התחיל לעמוד ועדיין אוחז בחפצים כדי ללכת יש לקנות עבורו נעלי טרום הליכה. כאשר טכניקת ההליכה שלו השתפרה, הוא יציב והולך עצמאית הגיע השלב לקנות נעלי צעד ראשון. גם אם כף רגלו רחבה וגדולה אין לקנות עדיין נעלי צעד שני מאחר והן מסורבלות וגסות יותר, לכן הן עלולות לגרום לו קשיים בהליכה ושריריו לא יתפתחו כיאות. כאשר הפעוט הולך היטב וכבר מתרוצץ בקלות ברחבי הבית והחצר, וכף רגלו גדלה, יש לרכוש עבורו נעלי צעד שני. עליכם לזכור כי הרגליים גדלות במהירות ולכן כל 2-4 חודשים עליכם לקנות נעל חדשה במידה מתאימה לכף הרגל.

 

הצצה מהירה